Konopí a léčba poškozené pokožky

22.02.2011 23:45

rughe

Konopí je velmi osvědčený tradiční prostředek pro léčbu onemocnění, která se projevují zhoršeným stavem pokožky. Jedná se především o různé druhy atopických i jiných ekzémů, ale i o některé druhy lupenky (psoriasis) a akné.

Konopný olej vnitřně i zevně

Podle studie finských vědců uveřejněné v lékařském časopisu Journal of Dermatological Treatment v roce 2005, která srovnávala léčebné účinky konopného  a olivového oleje, podávání oleje lisovaného z konopných semen v dávce 2 polévkových lžic denně v potravě výrazně zlepšuje klinické symptomy atopické dermatitidy, které se laicky říká ekzém. Vědci se domnívají, že toto příznivé působení je důsledkem vysokého obsahu esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6, které právě v konopném oleji nacházíme v ideálním poměru pro lidské zdraví.

Konopný olej se používal jako potravina i lék už tisíce let před naším letopočtem ve starověké Číně. Tradičně se v lidovém léčitelství předepisoval na léčbu spálenin, ekzémů a dalších postižení kůže zevně i vnitřně. Jeho dlouhodobé užívání lidmi i zvířaty posiluje vlasy, nehty, chlupy a další tkáně tohoto typu a má pozitivní účinek na metabolismus a imunitní systém. Při orálním užívání dochází ke zlepšení zdravotního stavu obvykle již po dvou týdnech.

Konopný olej je jedním z nejcennějších olejů rostlinného původu, protože obsahuje až 80 % nenasycených mastných kyselin, které lidský organismus potřebuje k běžnému správnému fungování. Jedná se především o esenciální mastné omega-3 a omega-6 kyseliny – jsou to kyselina linolová a alfa-linolenová a vzácná GLA kyselina gama-linolenová. Esenciální se jim říká proto, že si je lidské tělo neumí samo vyrobit a musíme je přijímat z potravy nebo vstřebáváním.

Esenciální mastné kyseliny také slouží jako základní stavební kameny pro tvorbu endokanabinoidů. Tyto látky fungují v rámci endokanabinoidního systému, který udržuje rovnováhu v životně důležitých systémech v našem organismu. Má velký vliv i na funkci imunitního systému, který pravděpodobně hraje významnou roli ve výskytu nejen atopie, ale i lupenky a akné.

Do oleje se však za lisování dostává další sloučenina a to kanabidiol (CBD), který má celou řadu positivních farmakologických účinků, a to i při nízkých koncentracích kolem 10 mg/kg oleje. Tento kanabinoid bez psychoaktivních účinků má antibakteriální působení a velmi účinně léčí záněty. Do určité míry také dokáže tlumit bolest. Konopný olej obsahuje mnoho dalších látek s příznivým účinkem na zdraví – fytosteroly, antioxidanty, terpény a vitamíny – a mimo příznivého vlivu na stav pokožky blahodárně účinkuje i v dalších oblastech lidského zdraví.

Jak poznat problémovou kůži?

Problémovou pokožku poznáme často již podle toho, že je neobvykle suchá. Suchá kůže není nemoc jako taková, ale bývá příznakem nějakého závažnějšího zdravotního problému. Některé formy suché kůže mohou být vrozené a patří k nim nejčastěji atopie projevující se atopickými ekzémy. Suchá kůže ale může vznikat i působením dalších vlivů v našem životním prostředí, či je ovlivněna věkem, onemocněním nebo užíváním některých léků.

Suchá kůže vzniká snížením obsahu tuků v pokožce, konkrétně úbytkem ceramidů, k němuž dochází vlivem nemoci nebo životního prostředí. Ceramidy se z pokožky vymývají například při mytí nádobí, ručním praní a úklidu s použitím saponátů. Nedostatek tvorby ceramidů má za následek narušení bariérové funkce kůže, což platí zejména u malých dětí. Voda z hlubších vrstev se dostává na povrch, kůže tak rychle vysychá a dochází ke svědění, které nutí ke škrábání. To samozřejmě stav kůže dále zhoršuje a otevírá bránu infekci.

V jakých podobách konopí léčí?

Konopný olej

Samozřejmě, že velmi účinným lékem z konopí je výše zmíněný olej lisovaný ze semen konopí. Dokáže mimo jiné i zvýšit obsah ceramidů v pokožce, protože pro jejich tvorbu je nezbytně nutná kyselina linolová. Osvědčuje se jak při promazávání pokožky v různých konopných mastech, tak při orálním podávání v potravě.

Léčba konopným olejem zevně je vhodná doplňková terapie pro pacienty s atopickými ekzémy, lupenkou nebo akné. Stav postižené kůže se při prvních aplikacích oleje u některých pacientů zhorší. To může trvat několik dnů, maximálně týden, jde však většinou o signál, že začíná proces hojení.

Konopné masti

V lékárnách jsou k mání konopné masti, které obsahují přísadu konopného oleje – obvykle 10-15%. Mnohem účinnější jsou však masti s konopným olejem a s přísadou výtažku z květů technického konopí – takové však v ČR vyrábí pouze jediná firma, olomoucká společnost Bayer a Romsy. Vysvětluje se tím neobyčejná účinnost jejich mastí z technického konopí Dolorcann či Balcann, protože ostatní čeští výrobci v konopných mastech používají pouze konopný olej. Technické konopí použité pro výrobu tohoto výtažku obsahuje celou řadu kanabinoidů v čele s kanabidiolem (CBD), který nacházíme i v konopném oleji, ale není v něm ve významnější koncentraci zastoupený zakázaný tetrahydrokanabinol (THC).

Další možnosti pro léčbu kožních problémů poskytuje nelegální přírodní konopí s obsahem THC nad 0,3%. Často stačí obyčejné venkovní konopí (genetický základ ptačí zob), které v našich klimatických podmínkách typicky dosahuje potenci kolem 5% THC. Kanabinoidy totiž působí v synergii, takže vzájemně posilují své léčebné účinky, a pokud některý z hlavních kanabinoidů chybí, jako je tomu u technického konopí, nemůže se plně projevit léčebný potenciál této rostliny.

Z květů a listů přírodního konopí lze připravit masti, které se velmi dobře osvědčují pro léčbu vážnějších projevů výše zmíněných onemocnění. Jsou také velmi účinné při léčbě dalšího závažného kožního problému, který je důsledkem onemocnění cév – bércových vředů. Bohužel je nelze legálně vyrábět, protože neexistuje legislativa, která by to umožnila.

Podpůrná léčba kožních problémů konopím

Jako podpůrný prostředek při léčbě kožních problémů konopným olejem zevně či vnitřně, nebo mastmi z technického či přírodního konopí se velmi osvědčuje mýdlo s přísadou konopného oleje a kadidla, které jsem vyvinula s předním českým zpracovatelem technického konopí Václavem Říhou pro jeho firmu Hemp Production. Pro lupenkáře je zvlášť vhodná varianta s peelingem. Kadidlo výrazně napomáhá zajizvování a má podobně jako konopí blahodárný účinek na pokožku.

Také se jako podpůrný prostředek osvědčují koupele či obklady z odvaru z konopných listů pocházejících z přírodního konopí (mohou to být i listy ze samčích rostlin). Listy vaříme ve větším množství vody po dobu 45 minut a scedíme do koupele, nebo přikládáme jako obklad. Tento odvar se také velmi se velmi osvědčuje proti svědivosti a na mytí vlasů u vlasové pokožky zasažené kožními symptomy.

Konopný výtažek

Někteří pacienti si v poslední době zkoušejí léčit úporné formy ekzémů a lupenky svépomocně zhotoveným výtažkem z přírodního konopí. Tento konopný výtažek podle návodu Ricka Simpsona, tzv. Fénixovy slzy, se připravuje z konopí s vyšším obsahem THC (minimálně 5%, ale lepší je silnější) chemickou extrakcí zralých neopylených květů rozpouštědlem. S touto léčbou zatím není příliš mnoho zkušeností, ale první výsledky naznačují, že by mohla být úspěšná.

Podstatné zlepšení se někdy objeví již po prvních 24 hodinách od aplikace a výrazně se ulevuje pacientům s bolestivými formami onemocnění díky silnému analgetickému a protizánětlivému účinku výtažku.  Konopný výtažek je možno přímo natírat na postižená místa, nebo jej předem rozpustit v čistém alkoholu, aby se dal rovnoměrně nanést na pokožku, pokud je postižené místo většího rozsahu.

Bushka Bryndová, 6. 03. 2010